دوره ی نقاهت بعد از کاشت ایمپلنت دندان و راهکارهای تسریع بهبودی

دوره ی نقاهت بعد از کاشت ایمپلنت دندان و راهکارهای تسریع بهبودی

دوره‌ ی نقاهت پس از کاشت ایمپلنت دندان برای حفظ سلامتی و استحکام ایمپلنت، بسیار مهم است و نقش آن در موفقیت و پیشرفت فرآیند بهبودی بسیار حیاتی است. در این مطلب طلوع دنت دارای بهترین متخصص ایمپلنت تهران، قصد دارد شما را در مورد دوران نقاهت بعد از کاشت ایمپلنت دندان و راهکارهای تسریع بهبودی آن آشنا کند.

مشاوره ایمپلنت دندان در تهران | طلوع دنت

زمان بهبودی پس از جراحی ایمپلنت دندان

همانطور که اشاره کردیم؛ دوران نقاهت بعد از کاشت ایمپلنت دندان یکی از مراحل مهم در موفقیت این روش جایگزینی دندان است. بعد از جراحی ایمپلنت دندان، زمان بهبودی برای تثبیت ایمپلنت‌ ها بعد از عمل، از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است. طبق تحقیقات و تجربیات انجام شده در این زمینه توسط متخصصان:

به طور میانگین، مدت زمان بهبودی پس از کاشت ایمپلنت دندان حدود سه الی شش ماه تخمین زده می شود؛ تا استخوان فک و بافت لثه به طور کامل بهبود یابند. 

اما باید توجه داشت که این فقط یک میانگین برای مدت زمان ایمپلنت دندان است و برای برخی افراد ممکن است کمتر یا بیشتر از این زمان طول بکشد. در موارد ساده‌ تر مانند کاشت ایمپلنت فوری یا کاشت ایمپلنت به روش دیجیتالی ناراحتی یا تورم پس از عمل کم است یا اصلاً وجود ندارد در این موارد، دوره نقاهت تنها چند روز طول می‌ کشد و پس از آن دوباره احساس راحتی می کنید.

زمان بهبودی پس از جراحی ایمپلنت دندان بستگی به موارد زیر دارد:

 1. تعداد دندان‌ های آسیب‌ دیده
 2. موقعیت دندان هایی که نیاز به ایمپلنت دارند.
 3. نحوه مدیریت دوران نقاهت که نقش مهمی در زمان بهبودی ایفا می‌ کند.
 4. سن
 5. روش جراحی
 6. میزان سلامتی عمومی بدن
 7. میزان رعایت بهداشت

مراحل بهبودی پس از جراحی ایمپلنت دندان

مراحل بهبودی پس از جراحی کاشت ایمپلنت دندان به طور کلی شامل چندین مرحله است. این مراحل ممکن است بسته به پیچیدگی جراحی، سلامتی عمومی فرد، و توصیه‌ های پزشک متفاوت باشند. اما مراحل عمومی بهبودی پس از جراحی ایمپلنت دندان عبارتند از:

اما به طور کلی، مراحل بهبودی پس از جراحی ایمپلنت دندان به شرح زیر است:

1- پیش از کاشت ایمپلنت:

در این مرحله، دندانپزشک سلامت دهان و استخوان فک را ارزیابی می‌ کند تا مشخص کند آیا شما کاندیدای مناسبی برای ایمپلنت دندان هستید یا خیر. اگر تراکم استخوان کافی نباشد؛ ممکن است جراحی پیوند استخوان یا لیفت سینوس تجویز شود.

2- دوران  نقاهت اولیه پس از کاشت ایمپلنت (چند روز ابتدایی):

 1. در این دوره، معمولاً تا چند روز اول پس از جراحی و حداقل یک هفته پس از آن، فرد باید استراحت کند و از ورزش و فعالیت‌ های فیزیکی شدید خودداری کند.
 2. انجام فعالیت‌ های سنگین می‌ تواند باعث آسیب به محل جراحی ایمپلنت شود.
 3. در این دوران  از مصرف سیگار و الکل اجتناب ورزید و از هرگونه فشار بر روی ایمپلنت جلوگیری کنید.
 4. پس از یک هفته، دهان شما به طور قابل توجهی بهبود می‌ یابد و می‌ توانید مستقیماً محل ایمپلنت خود را مسواک بزنید.
 5. غذاهای نرم و آبکی مصرف کند و از جویدن غذاهای سفت و ترد برای یک هفته یا بیشتر اجتناب کنید.
 6. از مسکن‌ ها و ضد التهاب‌ ها برای کنترل درد و عفونت استفاده کند.
 7. شستشوی دهان با محلول آب و نمک
 8. دستورالعمل‌ های پس از جراحی ارائه شده توسط ایمپلنتولوژیست را به درستی رعایت کند.

دوران  نقاهت اولیه پس از کاشت ایمپلنت (چند روز ابتدایی):

3- دوره‌ ی ترمیمی (چند هفته بعد از کاشت دندان):

 1. در این دوران با کاهش درد و التهاب و ترمیم بافت‌ های مجاور ایمپلنت مواجه می شویم.
 2. این دوران ممکن است تا چند هفته به طول بیانجامد و معمولاً در این مدت فعالیت‌ های روزمره طبیعی ادامه می‌ یابند.

4- دوره‌ ی استحکام و ترمیم نهایی (چند ماه بعد از کاشت ایمپلنت دندان):

 1. در این مرحله، استحکام ایمپلنت به طور کامل بالا می‌ رود و ترمیم نهایی بافت‌ های اطراف ایمپلنت اتفاق می‌ افتد.
 2. این مرحله زمانی است که پست ایمپلنت با استخوان فک ترکیب می‌ شود و پایه‌ ای پایدار برای اباتمنت و ترمیم ایجاد می‌ کند.
 3. مدت زمان استئواینتگراسیون بسته به سیستم ایمنی بدن و تعداد ایمپلنت‌ های دریافتی متفاوت است.
 4. این فرآیند ممکن است تا چند ماه طول بکشد و در این مدت پزشک ممکن است برای ارزیابی دقیق نوبت هایی را با بیمار ست کند.
 5. حفظ بهداشت دهان و دندان در زمانی که محل کاشت در حال بهبود است؛ تاثیرگذار است.

5- مراقبت مداوم و نظافت دهانی پس از کاشت ایمپلنت دندان

پس از اتمام فرآیند ترمیمی، مراقبت مداوم از ایمپلنت و نظافت دهانی منظم بسیار مهم است. پزشک شما ممکن است نکات و راهنمایی‌ های خاصی برای نگهداری و مراقبت از ایمپلنت دندان شما ارائه دهد که بهتر است آنها را رعایت کنید. با رعایت این نکات و مراجعه منظم به دندانپزشک، می‌ توانید فرآیند بهبودی پس از کاشت ایمپلنت دندان خود را تسریع بخشید و به نتایج بهتری دست یابید.

در کل، زمان بهبودی پس از جراحی ایمپلنت دندان می‌ تواند بین چند روز تا چند ماه طول بکشد. مهمترین نکته این است که هر فرد ممکن است تجربه‌ های متفاوتی در طول این مراحل داشته باشد؛ پس اگر مشکلاتی مانند التهاب یا درد شدید رخ داد؛ باید به پزشک مراجعه کنید تا علل دقیق بررسی و درمان های لازم انجام شود.

راه های تسریع بهبودی در دوره نقاهت ایمپلنت دندان

تسریع در فرآیند بهبودی در دوران نقاهت پس از جراحی کاشت ایمپلنت دندان می‌ تواند با اتخاذ برخی اقدامات و رعایت توصیه‌ های خاص انجام شود. در ادامه، راهکارهایی برای تسریع در بهبودی پس از جراحی ایمپلنت دندان آورده شده است:

رعایت توصیه‌ های پزشک

اولین و مهم‌ ترین قدم برای تسریع در بهبودی پس از جراحی ایمپلنت دندان، رعایت توصیه‌ های پزشک متخصص ایمپلنت است. برنامه‌ های دارویی، رژیم غذایی، و فعالیت‌ های ورزشی باید به دقت طبق نظر پزشک رعایت و پیگیری شوند. همچنین پس از جراحی، مراقبت دقیق از منطقه جراحی و رعایت توصیه‌ های پزشک برای پیشگیری از عفونت و التهاب‌ ها اهمیت بسیار دارد.

استراحت کافی

شاید به نظرتان استراحت کردن در بهبودی دندان شما مؤثر نباشد؛ اما یکی از موثرترین راه هایی که می توانید برای کمک به بهبودی هرچه سریع تر جراحی ایمپلنت و ریکاوری سریع‌ تر خود انجام دهید؛ استراحت کردن به ویژه در روزهای ابتدایی پس از کاشت دندان است.

فعالیت زیاد و فشار وارد کردن به خود فقط روند بهبودی را کند می کند. استراحت به ویژه در روزهای اولیه پس از جراحی بسیار مهم و حیاتی است. حتی زمانی که احساس کردید رو به بهبود هستید؛ توصیه می‌ شود از انجام فعالیت‌ های سنگین و همچنین هرگونه فعالیتی را که می‌ تواند باعث ورود ضربه و آسیب به محل جراحی شود را متوقف کنید.

چرا که این موارد می ‌توانند عوارضی را بعد از عمل به همراه داشته باشند. داشتن احساس خستگی یا فرسودگی، علامتی است که بدنتان به شما می‌ گوید برای ریکاوری زودتر، بهتر است به میزان لازم استراحت کنید. باید بدانید که فشار آوردن به خود و انجام کارهای سنگین، تنها بهبودی شما را کندتر می‌ کند.

راه های تسریع بهبودی در دوره نقاهت ایمپلنت دندان

نوشیدن آب و مایعات فراوان

برای بهبودی سریع تر پس از جراحی ایمپلنت، آب زیاد بنوشید. مصرف زیاد آب باعث دفع سموم از بدن می شود؛ روند بهبودی پس از کاشت ایمپلنت دندان را سریع تر می کند؛ به ایجاد و ساخته شدن بافت جدید روی محل ایمپلنت کمک می کند؛ همچنین باعث افزایش انرژی بدن و شادابی نیز می شود.

اما نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که حتماً مایعات خود را مستقیماً از لیوان بنوشید نه از طریق نی. مکش ایجاد شده هنگام نوشیدن از نی می‌ تواند لخته‌ های خون را در اطراف محل جراحی ایمپلنت جدا کند و بهبودی آن ناحیه را دشوار کند.

اجتناب از مصرف الکل

در کنار نوشیدن آب زیاد، باید از نوشیدن کافئین و الکل خودداری کنید؛ زیرا آب بدن را کم می کنند. تحقیقات انجام شده نشان داده شده است که:

الکل روند بهبودی دهان را کند می‌ کند و در این فرآیند اختلال ایجاد می کند و باید حداقل تا دو هفته پس از جراحی ایمپلنت دندان از مصرف الکل خودداری کرد.

خودداری از کشیدن سیگار

برای بهبودی سریع تر پس از جراحی ایمپلنت، از کشیدن سیگار خودداری کنید. سیگار باعث تأخیر در بهبودی می‌ شود. همانطور که می دانید سیگار کشیدن و مصرف دخانیات به طور کلی برای سلامت بدن از جمله دهان و دندان مضر است. زیرا نیکوتین موجود در سیگار، جریان اکسیژن را در استخوان ها و بافت دهان و بدن کاهش می دهد و محدودیت اکسیژن می تواند بر سیستم دفاعی بدن موثر باشد.

استعمال دخانیات با محدود کردن دسترسی سلول‌ ها به اکسیژن، توانایی بدن شما برای بهبودی و بازسازی بافت‌ های آسیب دیده را کاهش می‌ دهد. سیگار کشیدن بعد از کاشت ایمپلنت دندان می تواند تاثیر زیادی در شکست و روند بهبودی جراحی داشته باشد. در دوره ی نقاهت به طور کامل سیگار کشیدن را ترک کنید زیرا آزمایشات نشان داده است که:

نیکوتین و تنباکو تأثیر خوبی بر تراکم استخوان نخواهند داشت؛ یعنی افراد سیگاری نسبت به افراد غیر سیگاری بیشتر با شکست ایمپلنت رو برو می شوند.

لازم به ذکر است که بدانید 2 تا 4 ماه طول می‌ کشد تا فیکسچر ایمپلنت با استخوان ادغام شود؛ اما با سیگار کشیدن باعث می شویم تا این زمان طولانی‌ تر شود. پس در صورت امکان سعی کنید برای همیشه، مصرف سیگار را ترک یا بسیار محدود کنید.

استفاده از کمپرس یا کیسه یخ

کمپرس سرد بهترین گزینه برای بهبودی و کاهش درد و التهاب پس از هر جراحی دهانی است. معمولا ممکن است یعضی از افراد بعد از جراحی ایمپلنت دندان، با کمی تورم و درد مواجه شوند. پس اگر تورم را تجربه کردید می توانید از کیسه یخ برای کاهش تورم و تسکین درد استفاده کنید.

سرما درد را تسکین می‌ دهد و رگ‌ های خونی را منقبض می‌ کند و هرگونه خونریزی در محل جراحی را تحت کنترل نگه می‌ دارد. برای انجام این کار بهتر است؛ یک کیسه یخ را در یک حوله بپیچید و هر زمان که نیاز به کنترل درد یا تورم اطراف محل ایمپلنت خود داشتید؛ آن را به فواصل 20 دقیقه‌ ای روی فک خود قرار دهید.

مصرف غذاهای نرم و مغذی

نکته مهم دیگر که در این مدت بهتر است رعایت شود این است که، برای جلوگیری از ایجاد درد و اختلال در جریان خون محل ایمپلنت، باید غذاهای بسیار نرم که نیاز به جویدن کمی یا بدون جویدن دارند مصرف کنید. مواد غذایی زیر گزینه‌ های خوبی برای این مدت شما هستند؛ زیرا جویدن آنها آسان است و ارزش غذایی آن‌ ها هم بالا است.

 • مصرف اسموتی‌ ها
 • شیک‌ های پروتئینی 
 • مواد غذایی غنی از پروتئین
 • ویتامین C
 • آهن 
 • سبزیجات بخارپز

اما توصیه می شود که مایعات را هرگز با نی ننوشید. در عوض، از یک قاشق برای به حداقل رساندن احتمال از بین رفتن لخته‌ های خون در محل جراحی استفاده کنید. همچنین، در زمانی که هنوز در حال بهبودی هستید؛ از خوردن یا نوشیدن مواد بسیار گرم یا سرد و همچنین غذاهای تند در دو روز اول پس از جراحی ایمپلنت دندان خودداری کنید چون باعث خونریزی و تحریک زخم می شوند و خوردن غذاهای سفت باعث حرکت زیاد فک و تحریک محل جراحی می شود.

به تدریج بعد از گذشت دو روز، می‌ توانید غذاهای سفت تر را در رژیم غذایی خود بگنجانید. هرچقدر زخم بهبود یابد می توانید کم کم به سمت غذاهای جویدنی پیش بروید؛ البته حتماً دستورالعمل های متخصص خود را در این زمینه رعایت کنید.

راه های تسریع بهبودی در دوره نقاهت ایمپلنت دندان

شستشوی دهان با محلول آب نمک

معمولا شستن دهان و دندان ها با آب نمک پس از هر نوع جراحی بی خطر بوده و توسط متخصصان توصیه می شود. تحقیقات نشان می‌ دهد که:

آب نمک نه تنها میزان باکتری های داخل دهان را بدون ایجاد تحریک در زخم کاهش می دهد؛ بلکه مسکن درد نیز می باشد و  اثر تسکین دهنده بر محل جراحی دارد.

برای تهیه این محلول شما می‌ توانید با مخلوط کردن یک قاشق چای خوری نمک با یک فنجان آب گرم (ولرم)، دهان خود را شستشو دهید. برای این کار:

 • نمک را به طور کامل در آب ولرم حل کنید.
 • سپس بعد از آن، محلول را به مدت 30 ثانیه در دهان خود بچرخانید و قرقره کنید.
 • بعد از 30 ثانیه، آب دهان خود را به آرامی خارج کنید و حداکثر چهار بار در روز این کار را انجام دهید.

رعایت اصولی بهداشت دهان و دندان

بهبودی پس از جراحی ایمپلنت کمی زمان بر است؛ اما بسیار مهم است که در طول این فرآیند بهبودی، بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید. گرچه ایمپلنت های دندانی کاملا شبیه به دندان های طبیعی نیستند؛ اما مانند دندان های طبیعی، نیاز به رعایت بهداشت دهان و دندان دارند.

ممکن است روال بهداشت و تمیز کردن دهان و دندان در طول مدت بهبودی بعد از جراحی کمی متفاوت باشد؛ اما رعایت دستورالعمل های متخصص ایمپلنت بسیار مهم است چون احتمال ایجاد عفونت را در محل کاشت ایمپلنت کم می کند. به مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بقیه دندان‌ های خود مانند قبل که انجام می‌ دادید، ادامه دهید.

زیرا مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه خطر ابتلا به عفونت در اطراف محل جراحی دندان را کاهش می دهد. نحوه تمیز کردن دهان و محل کاشت ایمپلنت، می‌ تواند در مراحل مختلف روند بهبودی تغییر کند؛ پس برای تمیز نگه داشتن ناحیه جراحی، حتما توصیه‌ ها و دستورالعمل‌ های دندانپزشک متخصص ایمپلنت خود را انجام دهید.

راهکارهای تسریع بهبودی در دوران نقاهت ایمپلنت

در پایان

تسریع در فرآیند بهبودی در دوره نقاهت پس از جراحی کاشت ایمپلنت دندان می‌ تواند با اتخاذ برخی اقدامات و رعایت توصیه‌ های خاص انجام شود. در این مطلب، طلوع دنت به راهکارهایی برای تسریع در بهبودی پس از جراحی ایمپلنت دندان اشاره کرد که با رعایت این راهکارها، دوره نقاهت پس از کاشت ایمپلنت برای شما از آن‌ چه که تصور می‌ کنید؛ بسیار راحت‌ تر و سریع‌ تر طی خواهد شد.

صفحات مرتبط:

ایمپلنت ارزان در تهران

ایمپلنت ارزان در تهران

ایمپلنت‌ ها هزینه‌ های مختلفی دارند و قیمت آن‌ ها به عوامل مختلفی مانند مکان جغرافیایی مطب، تجربه دندان‌ پزشک، نوع ایمپلنت و متریال‌ های استفاده شده؛ بستگی دارد. اما…
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

null
موبایل:
null
تلفن:
null
اینستاگرام:
null
آدرس:
تهران، زعفرانیه
null
ساعات کاری:
ساعات اداری: ساعات 15 الی 20
فهرست