8 دلیل مهم که چرا باید ایمپلنت دندان را انتخاب کنیم؟

8 دلیل مهم که چرا باید ایمپلنت دندان را انتخاب کنیم؟

امروزه کاشت دندان به روش ایمپلنت یکی از محبوب ترین روش‌ های جایگزین کردن دندان‌ های از دست رفته است. این روش کاشت دندان بیشترین شباهت را به دندان‌ های طبیعی فرد دارد. از جمله عمده ترین دلایل برای انتخاب ایمپلنت دندان می توان به جلوگیری از تحلیل استخوان، افزایش اعتماد به نفس، حفظ زیبایی چهره و طرح لبخند، جلوگیری از بیماری های گوارشی، کمک به ادای بهتر حروف و کلمات، کمک به حفظ و نگهداری بهتر بافت استخوانی فک و مواردی از این قبیل می باشد که در ادامه طلوع دنت مرکز تخصصی دندانپزشکی زیبایی و ایمپلنت دیجیتال در تهران به بررسی 8 دلیل مهم که چرا باید ایمپلنت دندان را انتخاب کنیم؟ پرداخته است.

برای مشاوره خدمات ایمپلنت در تهران کلیک کنید

چرا ایمپلنت مهم است؟

ایمپلنت دندان با استفاده از یک فیکسچر در استخوان فک قرار می گیرد و به عنوان یک لنگر برای دندان مصنوعی به نام تاج، عمل می کند. ایمپلنت دندان به دلیل شرایط و نحوه ساخت بسیار دقیق، هنگامی که در فک بیمار قرار می گیرد؛ یک جسم خارجی بشمار نمی‌ رود بلکه با قرارگرفتن در فک بیمار با آن سازگار می‌ شود.

دیگر روش های کاشت دندان همانند دندان مصنوعی، پروتزهای ثابت و متحرک، بریج  و … برای جایگزینی دندان از دست رفته هیچ کاری برای پر کردن فضای خالی ریشه ی دندان کشیده شده انجام نمی دهند در صورتی که ایمپلنت های دندانی به استخوان فک متصل می شوند و در این روش به دلیل جایگزینی ریشه ی دندان کشیده شده؛ سلامت استخوان فک تضمین می شود.

پس زمانی که فردی یک یا چند دندان طبیعی خود را از دست می دهد در اینجاست که اهمیت کاشت ایمپلنت دندان مشخص می شود. ایمپلنت دندان از این رو دارای اهمیت است که مزایای دارد:

 1. جلوگیری از حرکت و جابجایی دندان ها در فضای خالی ایجاد شده
 2. ایمپلنت دندان باعث جلوگیری از تحلیل استخوان می شود.
 3. باعث افزایش اعتماد به نفس می گردد.
 4. به حفظ زیبایی چهره، تناسب طرح لبخند و بهبود و اصلاح ظاهر لبخند کمک می کند.
 5. جلوگیری از بیماری های گوارشی با جویدن و هضم درست مواد غذایی و بهبود تغذیه و سلامت
 6. کمک به ادای بهتر حروف، کلمات و در نتیجه شیوایی و رسایی هنگام صحبت کردن
 7. جلوگیری از لغزش، جابجایی و کج شدن دندان‌ های مجاور
 8. حفظ و عدم آسیب به ساختارهای دهان که در نتیجه باعث سازگار با بافت استخوانی فک خواهد شد.
 9. افزایش ماندگاری دندان ها را به همراه دارد.
 10. کمک به داشتن حس چشایی در طعم غذا
 11. جلوگیری از بروز عوارض جای خالی دندان

چرا باید ایمپلنت کنیم؟

چرا باید از ایمپلنت استفاده کنیم؟ همانطور که در مطلب قبلی هم اشاره شد ایمپلنت دندان جایگزین ریشه های دندان می شود. و اگر پس از قرار گرفتن در فک به طور صحیح از آن نگهداری شود؛ ماندگاری بسیار بالایی خواهد داشت. ایمپلنت ها یک پایه قوی برای دندان دائمی (ثابت) یا قابل جابجایی ایجاد می کنند که با دندان های طبیعی شما سازگاری دارند. ایمپلنت دندان از جنس تیتانیوم خالص است که با بدن انسان سازگاری دارد.

ایمپلنت دندان باعث رشد استخوان اطراف خود می شود و بدین گونه هم میزان استخوانی که باید از ایمپلنت پشتیبانی کند تقویت می شود و هم از دفرمه شدن و افتادگی استخوان فک جلوگیری می شود. امروزه میلیون ها نفر در سراسر دنیا هستند که از دندان درد رنج می برند؛ که عمدتا به علت پوسیدگی دندان، بیماری پریودنتال یا آسیب است.

تا چندین سال قبل، تنها گزینه های درمان بی دندانی، استفاده از پل ها و پروتزهای دندان بود. اما امروزه، ایمپلنت دندان در دسترس هستند و یکی از بهترین روش‌ های جایگزین کردن دندان‌ های از دست رفته به شمار می روند.

چرا باید ایمپلنت کنیم؟

در چه شرایطی توصیه می شود دندانی کشیده شود و به جای آن ایمپلنت کاشته شود؟

کاشت ایمپلنت به جای دندان کشیده شده چه زمان توصیه می شود؟ با پیشرفت علم و تکنولوژی در حوزه دندانپزشکی امروزه کشیدن دندان راه حل درمانی نیست. دندانپزشک متخصص تا جایی که بتواند از کشیدن دندان خودداری می‌ کند و از روش های مختلفی مانند پرکردن دندان پوسیده، عصب کشی، روت کانال و … برای درمان دندان اسیب دیده استفاده می کند.

در نهایت اگر متخصص با هیچ روش درمانی نتواند به حفظ دندان کمک کند و مشکلات جدی مانند عفونت شدید، بیماری لثه یا قرار گرفتن دندان زیر خط لثه و بیرون نیامدن آن سد راه درمان شوند ناچار به کشیدن دندان می شود. پس از کشیدن دندان و برای جلوگیری از عوارض خالی ماندن جای خالی دندان، در صورتی که بیمار کاندید مناسبی برای کاشت ایمپلنت دندان باشد پزشک متخصص ایمپلنت دندان را پیشنهاد می دهد چرا که بهترین روش جایگزینی برای دندان کشیده شده می باشد.

ایمپلنت به استخوان فک متصل می شود و در این روش به دلیل جایگزینی ریشه ی دندان کشیده شده؛ سلامت استخوان فک تضمین می شود. پس از کشیدن دندان و درمان کامل بیماری لثه، پزشک اقدام به کاشت ایمپلنت دندان می نماید. توجه کنید که تنها پس از درمان کامل بیماری می توان جای خالی دندان کشیده شده را با ایمپلنت دندانی پر کرد.

چرا ایمپلنت در بین روش های جایگزینی دندان پرطرفدار تر است؟

ایمپلنت دندان به دلیل مزایایی همچون طول عمر بیشتر، استحکام بیشتر، و قابلیت استفاده بیشتر در مقایسه با روش‌ های دیگر، مورد توجه بیشتری قرار گرفته است. افرادی که تعداد زیادی از دندان های خود را از دست داده اند؛ شاید استفاده از روش های درمانی دیگر مانند پروتز یا همان دندان مصنوعی نسبت به ایمپلنت، روشی ارزان تر و مقرون به صرفه تر باشد.

اما پروتز دندانی با عوارض جانبی زیادی از قبیل آسیب دیدگی لثه ها، زخم های دهانی، جابجایی دائمی دندان ها مصنوعی در دهان و ناتوانی در خوردن برخی مواد غذایی همراه است.

اما پروتز های پشتیبانی شده توسط ایمپلنت های دندانی(اوردنچر)، به بیماران این امکان را می دهد که ضمن استفاده از مزایای مالی روش پروتز دندانی، از مزایای فراوان ایمپلنت نیز بهره ببرند. این روش یک راه حل دائمی برای دارندگان پروتز دندانی خواهد بود و آن ها را از خارج کردن روزانه دندان های مصنوعی و نظافت آن ها بی نیاز خواهد کرد.

همچنین ایمپلنت های دندانی برای جلوگیری از حرکت و جابجایی دندان ها در فضای خالی ایجاد شده؛ گزینه مناسبی به شمار می روند. در صورت عدم جایگزینی دندان ها  با ایمپلنت ممکن است با به هم ریختگی دندان ها، جابجایی و نامرتبی آن ها و در نهایت کج شدن طرح لبخند مواجه گردیم.

البته برای برخی از افراد، این روش به دلیل عوارض جانبی مانند عفونت، خونریزی، و یا نیاز به جراحی دوباره، مناسب نیست. در این موارد، روش‌ های جایگزینی مانند پروتز دندان، پل دندان، و یا روکش دندان می‌ توانند جایگزین مناسبی باشند.

چرا ایمپلنت در بین روش های جایگزینی دندان پرطرفدار تر است؟

چرا بعد از کشیدن دندان باید ایمپلنت کرد؟

بعد از کشیدن دندان، و در صورت خالی ماندن جای دندان کشیده شده، استخوان فک کمتر فشار می‌ بیند و باعث کاهش حجم آن و به اصطلاح تحلیل استخوان می‌ شود. پس از کشیدن دندان، و تکامل بهبودی و طبق نظر متخصص ایمپلنت شاید پس از چند هفته، ایمپلنت دندانی در استخوان فک قرار داده می‌ شود.

ایمپلنت دندانی به عنوان یک پایه برای دندان مصنوعی عمل می‌ کند. این روش به دلیل اینکه استخوان به ایمپلنت متصل می‌ شود، به عنوان یک روش پایدار و ماندگار برای جایگزینی دندان‌ های کشیده شده شناخته می شود. این نوع دندان بیشترین شباهت را به دندان‌ های طبیعی فرد دارد؛ به همین دلیل افراد زیادی با از دست دادن دندان‌ های خود از این روش استفاده می‌ کنند.

به طور کلی 8 دلیلی که باعث می شود بعد از کشیدن دندان جراحی کاشت ایمپلنت دندان انجام داد؛ عبارت است از:

 1. ایمپلنت دندان یکپارچگی ساختار دندانی را حفظ می‌ کند.
 2. ایمپلنت‌ ها از دندان‌ های مجاور حمایت کرده و از لق شدن و حرکت و جابجایی آن‌ ها جلوگیری می‌ کنند.
 3. کاربرد ایمپلنت راحت‌ تر از دندان مصنوعی است و خوردن و صحبت کردن را بسیار آسان‌ تر می‌ کند.
 4. ایمپلنت‌ های دندانی برای چندین دهه دوام می‌ آورند و زیبایی و راحتی طولانی مدت را ارائه می‌ دهند.
 5. ایمپلنت‌ ها طبیعی‌ تر از پروتزهای مصنوعی هستند.
 6. ایمپلنت‌ ها با رعایت بهداشت منظم دندان به‌ راحتی تا چندین سال قابل نگهداری هستند.
 7. ایمپلنت‌ ها به شما کمک می کنند از شرمساری و دردسرهای دندان مصنوعی مانند لق شدن و جابجایی، رها شوید.
 8. جراحی ایمپلنت بی‌ خطر است و دوره نقاهت سریعی دارد.

چرا دندانپزشکان ایمپلنت دندان را توصیه می‌ کنند؟

ایمپلنت دندان را ه‌ حلی مناسب و ماندگار است. چندین دلایل قانع کننده‌ وجود دارد که نشان می‌ دهد چرا دندانپزشکان کاشت ایمپلنت دندان را پیشنهاد می دهند که در ادامه ما به معرفی این موارد پرداخته ایم:

 1. ایمپلنت‌ های دندانی شبیه دندان‌ های واقعی هستند و حس طبیعی دندان‌ های واقعی را به تصویر می‌ کشند.
 2. ایمپلنت‌ ها با به عهده گرفتن عملکرد طبیعی دندان ها در بازیابی کامل نیروی گاز گرفتن، جویدن غذاهای سخت و هضم بهتر کمک می کنند.
 3. نسبت به پروتزهای مصنوعی قابل اطمینان‌ تر و امن تر هستند.
 4. ایمپلنت‌ ها با پیچ و سیلندرهای تیتانیومی به‌ طور ایمن و برای همیشه در جای خود قفل می‌ شوند.
 5. در صورت مراقبت صحیح، ایمپلنت ها بادوام هستند. رعایت بهداشت دهان و دندان می‌ تواند دوام پروتز را افزایش داده و باعث ماندگاری بیشتر آن شود.
 6. فیکسچرها یا پایه‌ های ایمپلنت که در استخوان فک قرار می‌ گیرند و همچنین پیچ‌ های روی تاج از تیتانیوم ساخته شده‌ اند که یکی از بادوام‌ ترین فلزات ضد حساسیت است.
 7. روکش ایمپلنت از مواد بادوام مانند پرسلن ذوب شده فلزی یا تمام سرامیک ساخته شده است که در برابر آسیب‌ های ناشی از غذا، باکتری‌ ها و مواد اسیدی بسیار مقاوم است.
 8. ایمپلنت‌ های دندانی از تحلیل استخوان جلوگیری می‌ کنند.
 9. کاشت دندان از افتادگی صورت، پیری زودرس، چین و چروک بیش از حد در اطراف دهان و نازک شدن لب‌ ها جلوگیری می‌ کند.

چرا دندانپزشکان ایمپلنت دندان را توصیه می‌ کنند؟

8 مورد از مهم‌ ترین دلایل برای انتخاب ایمپلنت یا کاشت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان به دلیل شرایط و نحوه ساخت بسیار دقیق و تکنولوژی به کار رفته شده در این روش درمانی، هنگامی که در فک بیمار قرار گرفته می شود؛ دیگر یک جسم خارجی به‌ شمار نمی‌ رود و با قرارگرفتن در فک بیمار با آن سازگار شده و جزئی از دندان به حساب می آید. در ادامه 8 مورد از مهم‌ ترین دلایل برای انتخاب ایمپلنت یا کاشت دندان را برای شما آورده‌ ایم:

پایداری ایمپلنت

ایمپلنت‌ های دندانی بسیار پایدار هستند. اگر ایمپلنت در موقع قرار دادن به اندازه کافی تثبیت نشود؛ به جای استخوان یک بافت فیبری تشکیل می شود که می تواند منجر به شکست پیوند استخوان (osseointegration) و شکست ایمپلنت دندان شود. پارامترهای مهمی که می توانند پایداری ایمپلنت اولیه را تحت تاثیر قرار دهند عبارتند از:

 • طراحی سطح و طراحی ماکروسکوپیک ایمپلنت
 • تکنیک های جراحی
 • کیفیت استخوان در اطراف محل ایمپلنت

طول عمر بالا

عمر مفید ایمپلنت ها معمولا 10 سال تخمین زده می شود اما با مراقبت صحیح و اصولی از ایمپلنت های دندانی تا 30 سال و حتی بیشتر نیز می توانند به خوبی کار کنند. ایمپلنت‌ های دندانی معمولاً نسبت به پروتزهای دندانی مصنوعی طول عمر بیشتری  دارند.
در حالی که اکثر دندانپزشکان می‌ گویند که طول عمر متوسط یک ایمپلنت دندانی حدود ۲۵ سال است. با این حال، یک مطالعه طولانی مدت نشان داده است که ایمپلنت‌ های دندانی با مراقبت مناسب می‌ توانند تا ۳۰ سال یا بیشتر دوام بیاورند. برای افزایش طول عمر ایمپلنت دندان، مراقبت از آنها بسیار مهم است. برخی از راهکارهایی که می‌ تواند به افزایش طول عمر ایمپلنت کمک کند عبارتند از:

 1. رعایت بهداشت دهان و دندان
 2. عدم مصرف دخانیات و سیگار
 3. عدم فشار زیاد به دندان ها مانند ضربه یا دندان قروچه
 4. جویدن غذاهای نرم
 5. مراجعه به دندانپزشک به صورت دوره‌ ای

ظاهری زیبا و شبیه به دندانهای واقعی

ایمپلنت‌ های دندانی بسیار شبیه به دندان‌ های طبیعی هستند و به همین دلیل، بسیار طبیعی به نظر می‌ رسند. این نوع دندان بیشترین شباهت را به دندان‌ های طبیعی فرد دارد؛ به همین دلیل افراد زیادی با از دست دادن دندان‌ های خود از این روش استفاده می‌ کنند. جنس و نوع ساختار طراحی ایمپلنت‌ دندان به گونه‌ ای است که هیچ تفاوتی با دندان طبیعی نداشته و اگر شما با دندان‌ های ایمپلنت شده صحبت کنید یا بخندید به هیچ عنوان کسی متوجه نخواهد شد که دندان‌ های شما طبیعی نیستند.

راحتی، عملکرد طبیعی و شبیه به دندان های طبیعی

ایمپلنت‌ های دندانی نسبت به سایر روش های جایگزینی دندان ها مانند دندان های مصنوعی و پروتزهای متحرک بسیار راحت تر هستند و دیگر درد سرهایی همچون لیز خوردن هنگام صحبت کردن، تکان خوردن هنگام جویدن غذا و مواردی از این قبیل را ندارد.

شما می‌ توانید با آن‌ ها به راحتی غذا بخورید و صحبت کنید. ایمپلنت دندان، به‌ طور طبیعی به‌ نظر می‌ رسد و به شما اجازه می‌ دهد که از غذاها به‌ صورت طبیعی بخورید و همچنین با احساس طبیعی تری در صحبت کردن و خندیدن روبرو شوید. به طور کلی کاربرد ایمپلنت راحت‌ تر از دندان مصنوعی است و خوردن و صحبت کردن را بسیار آسان‌ تر می‌ کند.

8 مورد از مهم‌ ترین دلایل برای انتخاب ایمپلنت یا کاشت دندان چیست؟

حفظ استخوان فک

ایمپلنت‌ های دندانی می‌ توانند به حفظ استخوان فک کمک کنند و از تحلیل آن جلوگیری کنند. با کاشت ایمپلنت در استخوان فک، پایه ایمپلنت جایگزین ریشه‌ های دندان طبیعی شده و همان وظیفه را در استخوان فک ایفا کرده و موجب تحریک رشد و حفظ سلامت استخوان فک و جلوگیری از جذب شدن آن توسط بدن می‌ شود.

حفظ زیبایی چهره و جلوگیری از تغییر شکل صورت

ایمپلنت‌ های دندانی می‌ توانند از تغییر شکل صورت جلوگیری کنند. یکی دیگر از مهم ترین دلایل استفاده از ایمپلنت ها، حفظ زیبایی چهره و جلوگیری از تغییر شکل صورت، است. ایمپلنت دندان یک پیچ فلزی است که به جای ریشه دندان از دست رفته استفاده می‌ شود. با گذشت زمان، استخوان در اطراف ایمپلنت رشد می‌ کند و در جای خود مستحکم و ثابت می‌ شود. ایمپلنت‌‌های دندانی مانند دندان‌ های طبیعی از صورت شما پشتیبانی می‌ کنند و از تحلیل استخوان فک و تغییر شکل صورت جلوگیری می‌ نمایند.

سادگی در مراقبت

مراقبت از ایمپلنت‌ های دندانی بسیار ساده است و نیازی به مراقبت خاصی ندارند. فقط در چندروز ابتدایی پس از کاشت دندان یا بر اساس وضعیت خاص هر شخص ممکن است دندانپزشک مراقبت های خاصی را توصیه کند که بهتر است برای بهبود فرآیند کاشت دندان این نکات به درستی رعایت شوند. به طور کلی مراقبت های ایمپلنت دندان مانند دندان طبیعی بوده و بهتر است مواردی که در زیر آورده شده است رعایت گردند:

 • استفاده از مسواک با برس نرم و خمیردندان فلوراید برای دو دقیقه
 • استفاده هر روز از نخ دندان
 • استفاده از دهانشویه بعد از مسواک و نخ کشیدن
 • داشتن یک رژیم غذایی نرم و مناسب
 • خودداری از مصرف دخانیات و الکل
 • مواظبت از دندان ها در برابر ضربه و فشار زیاد

استفاده از تکنولوژی پیشرفته

به لطف پیشرفت علم و تکنولوژی امروزه ایمپلنت‌ های دندانی از روش های نوینی برای جایگزینی دندان‌ های از دست رفته استفاده می‌ کنند. روش های همچون اسکنرهای دهانی، کاشت دندان به روش دیجیتال، مینی ایمپلنت دندان، کاشت ایمپلنت فوری و … . اگرچه فناوری‌ های جدید به همه متقاضیان این امکان را می‌ دهد که از فناوری جدید کاشت ایمپلنت بهره‌ مند شوند. اما یکی از موانع کاشت دندان برای بیماران هزینه آن است و ممکن است اکثر کلینیک های کاشت دندان نتوانند از این تجهیزات استفاده کنند.

مرکز دندانپزشکی طلوع دنت، یکی از مجهزترین مراکز دندانپزشکی تهران است که برای اطلاع از قیمت ایمپلنت دندان در تهران و همچنین اطلاع از شرایط ایمپلنت اقساطی می توانید با این مرکز در تماس باشید.

در نهایت

در این نوشته به توضیح 8 دلیل مهم که چرا باید ایمپلنت دندان را انتخاب کنیم پرداختیم. دانستیم که بدون جایگزینی دندان از دست رفته بقیه ی دندان ها ممکن است جابجا شوند یا تغییر حالت دهند. همچنین تحلیل استخوان ناشی از بی دندانی می تواند بر ظاهر لبخند تاثیر منفی زیادی بگذارد. ایمپلنت های دندانی نسبت به سایر روش های کاشت دندان ممکن است کمی پر هزینه تر باشند اما عوارض و دردسرهای دیگر روش ها را نداشته و سازگاری بیشتری با بدن انسان دارند.

صفحات مرتبط:

ایمپلنت ارزان در تهران

ایمپلنت ارزان در تهران

ایمپلنت‌ ها هزینه‌ های مختلفی دارند و قیمت آن‌ ها به عوامل مختلفی مانند مکان جغرافیایی مطب، تجربه دندان‌ پزشک، نوع ایمپلنت و متریال‌ های استفاده شده؛ بستگی دارد. اما…
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

null
موبایل:
null
تلفن:
null
اینستاگرام:
null
آدرس:
تهران، زعفرانیه
null
ساعات کاری:
ساعات اداری: ساعات 15 الی 20
فهرست