عوارض احتمالی بعد از جراحی ایمپلنت دندان

عوارض احتمالی بعد از جراحی ایمپلنت دندان

معمولا بعد از هر جراحی از جمله جراحی ایمپلنت دندان، ممکن است برخی عوارض و مشکلات ظاهر شوند. به طور معمول عوارض کاشت دندان نادر است و ایمپلنت ها 98 درصد موفقیت آمیز هستند. متأسفانه عوارض احتمالی بعد از جراحی ایمپلنت دندان در بیماران ناسالم و کسانی که نزد افراد بی سابقه اقدام به کاشت دندان می کنند بیشتر است.

با این حال، با رعایت توصیه های متخصص ایمپلنت دندان در مورد مراقبت های بعد از جراحی ایمپلنت، می توان این عوارض را کاهش داد. طلوع دنت مرکز تخصصی ایمپلنت و دندانپزشکی زیبایی دارای بهترین متخصص ایمپلنت در تهران می توانند به بهبودی سریع تر و کاهش عوارض احتمالی بعد از جراحی ایمپلنت دندان به شما کمک کنند.

مشاوره ایمپلنت از متخصص ایمپلنت در تهران

آیا ایمپلنت دندان عوارض دارد؟

بعد از جراحی ایمپلنت دندان، برخی عوارض و عواقب احتمالی ممکن است بروز کند. با این حال، طبق آمار فعلی، خطر عوارض ایمپلنت بسیار کم (کمتر از ۵ درصد) است و در صورت بروز، به راحتی درمان می‌ شود. برخی از عوارض احتمالی کاشت دندان با ایمپلنت و عوارض شایع ایمپلنت دندان عبارت است از:

عفونت

عفونت نیز یک عارضه احتمالی است که در موارد نادر ممکن است پس از جراحی رخ دهد. این عارضه  یکی از اصلی‌ ترین عوارض پس از جراحی ایمپلنت است اما با رعایت دقیق بهداشت دهان و دندان‌ ها و استفاده از آنتی‌ بیوتیک‌ های تجویز شده توسط متخصص ایمپلنت، خطر عفونت کاهش می‌ یابد. عفونت ممکن است در محل جراحی رخ دهد که نیازمند مراقبت و معالجه فوری است.

التهاب

پس از جراحی ممکن است درد و التهاب در محل جراحی رخ دهد که معمولاً با داروهای ضد التهاب کنترل می‌ شود.

ترشح مواد زیاد در محل جراحی

در برخی موارد ممکن است در محل جراحی ترشحات زیادی اتفاق بیافتد که در صورت تداوم نیازمند مراقبت و پیگیری پزشکی است.

واکنش‌ های نامطلوب

ممکن است بدن به مواد ایمپلنت واکنش نشان دهد که باعث التهاب، آلرژی یا عفونت در محل جراحی می‌ شود.

درد و تورم

پس از جراحی، ممکن است درد و تورم در ناحیه ایمپلنت ایجاد شود که معمولاً با داروهای ضد التهاب و مسکن های تجویز شده توسط متخصص ایمپلنت کنترل شود.

خونریزی

معمولا بعد از جراحی ممکن است خونریزی در محل جراحی رخ دهد که معمولاً مدیریت شده و کنترل می‌ شود. خونریزی کمی پس از جراحی ممکن است رخ دهد که باید زودتر متوقف شود. اگر خونریزی مداوم یا شدید باشد، باید به پزشک مراجعه کنید.

آسیب به عصب‌ ها یا ساختارهای اطراف

در برخی موارد، جراحی ممکن است منجر به آسیب عصب‌ ها یا ساختارهای اطراف شود که می‌ تواند باعث درد مزمن شود.

عدم موفقیت ایمپلنت

گاهی اوقات ایمپلنت ممکن است نتواند به خوبی در استخوان فک پیوند بخورد؛ که این موضوع می‌ تواند باعث نیاز به جراحی مجدد یا حذف ایمپلنت شود.

این نکته مهم است که پس از جراحی، دستورات پزشک را رعایت کرده و به هر نشانه‌ ای از مشکل یا عارضه احتمالی توجه ویژه داشته باشید. پس از جراحی، مراقبت های دهانی منظم و مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک می تواند به بهبودی سریعتر و کاهش عوارض کمک کند.

همچنین، انتخاب یک پزشک ماهر و تجربه‌ کافی نیز می‌ تواند خطر این عوارض را کاهش دهد. برای انجام ایمپلنت دیجیتال تهران می توانید به طلوع دنت، مرکز تخصصی ایمپلنت مراجعه فرمایید.

آیا ایمپلنت دندان عوارض دارد؟

عوارض کمتر شایع ایمپلنت دندان

برخی از عوارض کمتر شایع ایمپلنت دندان شامل موارد زیر می باشد:

 • شکست درمان ایمپلنت
 • لق شدن و شکست ایمپلنت
 • مشکلات سینوسی

همچنین برخی دیگر از عوارض کمتر شایع پس از کاشت ایمپلنت دندان شامل موارد زیر می‌ شوند:

 1. پس از جراحی کاشت ایمپلنت، ممکن است مقداری تورم و درد در ناحیه جراحی رخ دهد که معمولاً در چند روز اول کاهش می‌ یابد و با مصرف داروهای تسکین دهنده درد کنترل می‌ شود.
 2. خونریزی کمی پس از جراحی ایمپلنت معمولاً اتفاق می‌ افتد که با رعایت نکات مراقبتی، کنترل می‌ شود.
 3. ممکن است مدتی پس از جراحی، بافت‌ های اطراف ایمپلنت حساسیت یا تحریک نشان دهند که معمولاً به طور طبیعی بهبود می‌ یابد.

بیشتر این مشکلات به طور کلی قابل مدیریت و درمان هستند. اگر پس از جراحی هر گونه نگرانی یا علامت غیرمعمولی داشتید؛ مهم است به پزشک خود اطلاع دهید تا بتواند مراقبت لازم را انجام دهد و مشکلات را بهبود بخشد.

عوارض بلند مدت ایمپلنت دندان

عوارض طولانی مدت ایمپلنت دندان به مشکلات و ناهنجاری هایی گفته می شود که مدت ها بعد پس از کاشت ایمپلنت دندان رخ می دهد. عموماً، ایمپلنت‌ های دندان به عنوان روشی کارآمد برای جایگزینی دندان‌ های گم‌ شده شناخته می‌ شوند. اما در بلند مدت، ممکن است برخی عوارض یا مشکلات ظاهر شوند که می‌ توانند شامل موارد زیر باشند:

 • عفونت اطراف ایمپلنت، لثه و فک
 • التهاب و تورم در محل قرارگیری پایه ایمپلنت
 • تغییرات در بافت‌های لثه
 • شکستگی قطعات ایمپلنت
 • آسیب به استخوان
 • لق شدن ایمپلنت
 • جدا شدن تاج دندان
 • ورود پایه ایمپلنت به حفره سینوس
 • ممکن است در بلند مدت، پروتزهای متصل به ایمپلنت دچار فرسایش یا آسیب شوند.

انتخاب یک پزشک ماهر و با تجربه‌ کافی نیز می‌ تواند مهم باشد تا مشکلات بلند مدت کاهش یابند و از موفقیت بیشتری برخوردار شود.

عوارض ایمپلنت فوری

در این مطلب برخی از خطرات و عوارض احتمالی مربوط به ایمپلنت‌ های فوری یا Immediate Implants  آورده شده است. عوارض ایمپلنت های دندانپزشکی شکل های متفاوتی دارند اما احتمال خطر و تاثیر برخی از آنها نسبت به گزینه‌ های دیگر بیشتر است.

به دلیل همین عوارض است که برخی از متخصصان ایمپلنت دندان، از انجام ایمپلنت فوری برای بیماران خودداری می کنند. البته هنوز هم تعداد این عوارض و نحوه رخداد آنها کمتر و نادر است، اما دندانپزشک و متخصص کاشت ایمپلنت سعی می‌ کند که احتمالا تا آن را در نظر بگیرند و به بیماران آگاهی کافی دهد.

در ایمپلنت فوری احتمال حرکت ایمپلنت وجود دارد به همین دلیل این روش خطر نارسائی ایمپلنت دندان را افزایش می دهد. ایمپلنت فوری برای همه قابل انجام نیست و بهترین نوع کاندید برای ایمپلنت دندان فوری، بیمارانی هستند که دارای تراکم استخوانی قوی و نسبتا سالم هستند.

برای کاشت دندان و ایمپلنت فوری در تهران با کم ترین عوارض و خطرات ناشی از عدم کاشت نادرست دندان می توانید به کلینیک تخصصی ایمپلنت دندان مراجعه فرمایید.

چه چیزی باعث شکست ایمپلنت دندان می شود؟

به طور کلی، چندین عامل می‌ تواند باعث شکست ایمپلنت دندان شود. برخی از این عوامل عبارتند از:

 1. فشار زیادی که بر روی ایمپلنت دندان اعمال می‌ شود مانند خوردن غذاهای سفت
 2. ضربه‌ های شدید به منطقه ایمپلنت می‌ تواند باعث شکست یا آسیب آن شود
 3. ترک خوردن یا شکستن بخشی از تاج دندان یا اباتمنت
 4. استفاده از ایمپلنت‌ های ارزان قیمت
 5. عدم رعایت دقیق دستورات پس از جراحی و عدم مراقبت به موقع از ایمپلنت ممکن است به شکست آن منجر شود.
 6. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان
 7. برخی عوامل مانند عفونت، التهاب یا بیماری‌ های دیگر می‌ توانند به ضعف کلی ایمپلنت و استخوان‌ های اطراف آن منجر شوند.

چه چیزی باعث شکست ایمپلنت دندان می شود؟

آیا کاشت دندان خطری دارد؟

کاشت دندان ممکن است با خطراتی همراه باشد. طبق آمار فعلی، خطر عوارض ایمپلنت بسیار کم است (کمتر از ۵ درصد) و در صورت بروز، به راحتی درمان می‌ شود. برخی از عوارض شایع کاشت دندان شامل عفونت، تورم و درد هستند و برخی از عوارض جدی‌ تر مانند پری ایمپلنت و پس زدن ایمپلنت نیز وجود دارد.

همانطور که در بسیاری از جراحی‌ ها و فرآیندهای پزشکی دیگر است، کاشت دندان همراه با خطراتی همراه است. اما باید توجه داشت که بیشتر از ۹۵٪ موارد کاشت دندان‌ ها با موفقیت انجام می‌ شوند و بیماران بدون مشکل بهبود پیدا می‌ کنند.

آیا ایمپلنت درد دارد؟

جراحی کاشت ایمپلنت دندان ممکن است به طور کلی با درد و احساس ناراحتی همراه باشد؛ اما این درد به طور عمومی قابل مدیریت است و به مرور زمان کاهش می‌ یابد. در حین انجام عمل جراحی کاشت ایمپلنت باید تا حدودی انتظار درد و ناراحتی را داشته باشید اما به طور معمول در فرآیند ایمپلنت نباید درد آنچنانی احساس کنید زیرا پزشک آن ناحیه را بی‌ حس می‌ کند؛ اما بعد از فرایند، به محض اینکه داروی بی‌ حسی اثر خود را از دست داد؛ امکان احساس درد وجود دارد.

میزان دردی که بعد از کاشت ایمپلنت احساس می‌ کنید به این بستگی دارد که پزشک چقدر روی ساختار لثه‌ ها تغییر ایجاد کرده و اینکه چه تعداد ایمپلنت انجام داده‌ اید. هرچه فرایند طولانی‌ تر باشد و ایمپلنت‌ های بیشتری انجام داده باشید؛ درد بعد از جراحی هم بیشتر خواهد بود. دردهای مرتبط با جراحی ایمپلنت ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 1. درد پس از ایمپلنت در منطقه جراحی
 2. درد و تورم در نواحی اطراف جراحی
 3. درد و حساسیت و تحریک لثه

بیشتر مراجعین پس از گذشت چند روز از جراحی ایمپلنت، تا حد زیادی از درد رهایی پیدا می‌ کنند. اما در صورتی که درد شدید و تورم به شدت افزایش یافت یا هرگونه علامت غیرعادی دیگر، توصیه می شود که به پزشک خود اطلاع دهید تا بررسی کند که آیا این علائم طبیعی است یا نیاز به مراقبت ویژه دارد.

آیا ایمپلنت درد دارد؟

شل شدن ایمپلنت چیست؟

شل شدن ایمپلنت دندان به معنای جدا شدن ایمپلنت از استخوان فک است. اگر ایمپلنت دندان شما شل شده است؛ ممکن است نشانه‌ ای از مشکلی باشد که نیاز به بررسی دارد. شل شدن ایمپلنت می‌ تواند به دلایل مختلفی مانند موارد زیر باشد:

 • شل شدن تاج دندان
 • از بین رفتن استخوان محل ایمپلنت
 • پیچ ایمپلنت شکسته
 • التهاب‌ ها، عفونت‌ ها یا بیماری‌ های دیگر
 • عدم رعایت دقیق دستورات پس از جراحی
 • کمبود استحکام استخوان
 • تروما یا ضربه

در هر صورت، اگر احساس می‌ کنید که ایمپلنت شما شل شده است یا هرگونه تغییر غیرعادی دیگری را تجربه می‌ کنید؛ باید به دندان‌ پزشک خود اطلاع دهید. آنها قادرند با بررسی و ارزیابی مناسب، دلایل این مشکل را تشخیص دهند و برنامه‌ ای برای رفع مشکلات شما پیشنهاد کنند.

علائم عفونت ایمپلنت دندان

علت ابتلا به عفونت ایمپلنت چیست؟ در صورتی که بعد از انجام ایمپلنت هر روز حداقل روزی دو بار از مسواک و نخ دندان استفاده نکنید و قند زیاد مصرف کنید؛ احتمال ابتلا به عفونت ایمپلنت دندان بیشتر می‌ شود. اگر عفونت دارید، هدف طولانی مدت درمان شما متوقف کردن پیشرفت عفونت و جلوگیری از شکست ایمپلنت خواهد بود.

علائم عفونت ایمپلنت دندان ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 1. افزایش درد، تورم یا حساسیت در منطقه اطراف ایمپلنت
 2. افزایش دمای بدن و تب
 3. مشکل در جویدن
 4. تغییر رنگ لثه‌ ها به قرمزی یا بنفش
 5. خونریزی مداوم یا ترشحات غیرمعمول
 6. بوی نامطبوع یا طعم نامطبوع در دهان
 7. ضعف یا ناراحتی عمومی و خستگی 
 8. عدم ثبات ایمپلنت و شل شدن آن

هر یک از این علائم ممکن است به تنهایی یا به همراه یکدیگر ظاهر شوند. اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید؛ بهتر است به دندان‌ پزشک خود مراجعه کنید تا بررسی دقیقی صورت بگیرد و در صورت لزوم، درمان مناسبی اعمال شود. درمان به موقع ممکن است جلوی مشکلات جدی‌ تری از جمله گسترش عفونت و ایجاد مشکلات بیشتر را بگیرد.

برای درمان عفونت ایمپلنت دندان، متخصص مراقبت های بهداشتی دندان شما می‌ تواند با استفاده از معاینه بالینی و رادیوگرافی، پری ایمپلنتیت را به سرعت تشخیص دهد. بسته به سطح عفونت، دندانپزشک ممکن است دهانشویه های مخصوص، آنتی بیوتیک ها، عمل جراحی و … را تجویز کند.

عوارض پیوند استخوان برای ایمپلنت دندان

به طور کلی، پیوند استخوان برای ایمپلنت دندان یک روش جراحی است که در برخی موارد لازم است. پیوند استخوان فک انواعی دارد و این به دلیل استفاده زیاد از ایمپلنت در سال‌ های اخیر شایع پیدا کرده است. گاهی اوقات شرایط و وضعیت دندان‌ ها و فک به گونه‌ ای است که نیاز به پیوند استخوان فک پیش از انجام عمل کاشت ایمپلنت می‌ باشد. هر چند اکثراً این عمل موفقیت‌ آمیز است؛ اما ممکن است برخی عوارض و مشکلات نیز پیش آید عوارضی شامل:

 • عفونت، تورم و درد
 • عدم موفقیت پیوند استخوان و اتصال آن با ایمپلنت
 • تحریک و التهاب بافت‌ های اطراف

معایب ایمپلنت دندان

هرچند که ایمپلنت‌ های دندان به عنوان یک روش موثر و دائمی برای جایگزینی دندان‌ های گم‌ شده شناخته می‌ شوند؛ اما ممکن است برخی از افراد با مسائلی از جمله هزینه یا زمان مصرفی مواجه شوند. همچنین، هر شخص باید با پزشک خود در مورد شرایط و مشکلات خود مشورت کند تا بهترین تصمیم را در خصوص درمان خود بگیرد. برخی معایب و مشکلاتی ایمپلنت دندان شامل موارد زیر می شود:

 1. هزینه
 2. زمان مصرفی بهبودی و جایگذاری پروتز
 3. خطر عفونت
 4. مشکلات استخوانی
 5. مشکلات لثه و بافت‌ های اطراف
 6. مراقبت‌ های دقیق پس از جراحی
 7. نیاز به جراحی

پیشگیری از عوارض ایمپلنت دندان

آیا می توانید از عوارض ایمپلنت دندان پیشگیری کرد؟ بله برای پیشگیری از عوارض مرتبط با ایمپلنت دندان و افزایش احتمال موفقیت درمان، می‌ توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 1. مراجعه منظم به دندانپزشک برای بررسی وضعیت دهان و دندان و ایمپلنت
 2. رعایت دقیق دستورات پزشک در مورد مراقبت از دهان و دندان و ایمپلنت شامل شستشوی دهان و مصرف داروها
 3. رعایت تغذیه سالم و مصرف غذاهای نرم
 4. تغذیه مناسب، اجتناب از مصرف سیگار و مواد مخدر، ترک الکل و حفظ سبک زندگی
 5.  انتخاب یک پزشک با تجربه و ماهر در زمینه کاشت ایمپلنت

در هر صورت اگر علائم یا عوارض شدیدی را پس از ایمپلنت دندان تجربه می‌ کنید؛ بهتر است بلافاصله با متخصص ایمپلنت خود تماس بگیرید. در صورت بروز هر گونه علامت غیرمعمولی، از جمله درد شدید، تورم، خونریزی مداوم، یا هر علامت عفونتی دیگر، باید با دندان‌ پزشک خود در ارتباط باشید. پیگیری دقیق و به موقع به پزشک، از عوارض مرتبط با ایمپلنت دندان می‌ تواند جلوگیری کند و از بروز مشکلات جدی‌ تر کاسته و درمان موثرتری را فراهم آورد.

پیشگیری از عوارض ایمپلنت دندان

چه عواملی باعث عفونت و پس زدن ایمپلنت دندان می شوند؟

عوامل متعددی می‌ توانند باعث عفونت و پس‌ زدن ایمپلنت دندان شوند. به طور کلی، عواملی که می‌ توانند باعث عفونت و پس زدن ایمپلنت دندان شوند عبارتند از:

 1. عادات نادرست و سبک زندگی غلط مانند سیگار کشیدن و مصرف الکل
 2. ضعف بهداشت دهان و دندان
 3. سیستم ایمنی ضعیف
 4. استفاده از نیروهای زیادی بر روی ایمپلنت، به طور مثال از طریق خوردن غذاهای سخت و دندان قروچه
 5. تراکم زیاد باکتری‌ ها در دهان، به خصوص در اطراف ایمپلنت
 6. ضربه و صدمات
 7. عدم تطابق ایمپلنت با بافت اطراف
 8. برخی بیماری‌ ها مانند دیابت یا بیماری‌ هایی که سیستم ایمنی را ضعیف می‌ کنند.

چه افرادی دچار عوارض ایمپلنت دندان می شوند؟

افراد مختلف ممکن است به عوارض ایمپلنت دندان دچار شوند؛ اما برخی افراد در معرض خطر بیشتری قرار دارند. این افراد ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 1. افراد دارای بیماری‌ های مزمن مانند دیابت، بیماری‌ های قلبی، بیماری‌ های سیستم ایمنی ضعیف یا بیماری‌ های التهابی 
 2. سیگاری بودن می‌ تواند فرآیند بهبودی پس از جراحی را کند کرده و خطر عفونت را افزایش دهد.
 3. عدم رعایت بهداشت دهانی و مشکلات دهانی مانند التهاب لثه‌ ها می‌ تواند خطر عوارض ایمپلنت را افزایش دهد.
 4. برخی داروها می‌ توانند بر روی فرآیند بهبودی تأثیر بگذارند و خطر عفونت را افزایش دهند.
 5. نقص‌ هایی مانند استفاده از ایمپلنت‌ های نامناسب و نا مرغوب، می‌ تواند عوارض را افزایش دهد.
 6. افرادی که عملکرد سیستم ایمنی ضعیف دارند یا بیماری‌ هایی مانند AIDS دارند.

در آخر

در این نوشته به عوارض احتمالی بعد از جراحی ایمپلنت دندان پرداختیم. بسیاری از عوارض ایمپلنت دندان موقتی و قابل مدیریت و درمان هستند. اما در صورتی که هر کدام از عوارض جانبی موقت کاشت ایمپلنت دندان بدتر و تشدید تر شود و با دستورالعمل های ساده دندانپزشک از بین نروند؛ باید آنها را نشانه عفونت یا مشکلات جدی در نظر گرفت و در اسرع وقت با مطب دندانپزشکی یا متخصص کاشت ایمپلنت دندان تماس گرفت.

همانطور که در مطالب بالا نیز اشاره شد؛ انتخاب یک پزشک ماهر و با تجربه‌ کافی می‌ تواند تا حدود زیادی خطر این مشکلات را کاهش دهد. همچنین، رعایت دقیق دستورات پزشک پس از جراحی و ارتباط مستمر با تیم درمانی می‌ تواند به بهبود سریع‌ تر و کاهش خطر عوارض ایمپلنت دندان کمک کند.

صفحات مرتبط:

ایمپلنت دندان با بیمه در تهران

ایمپلنت دندان با بیمه در تهران

ایمپلنت دندان با بیمه در تهران تحت پوشش بیمه های مختلف به دو دسته بیمه پایه و بیمه تکمیلی تقسیم می‌ شود. بیمه‌ های پایه، مانند بیمه تامین اجتماعی، معمولاً…
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

null
موبایل:
null
تلفن:
null
اینستاگرام:
null
آدرس:
تهران، زعفرانیه
null
ساعات کاری:
ساعات اداری: ساعات 15 الی 20
فهرست