کاشت ایمپلنت به روش All On 4 | ایمپلنت بر پایه 4 پیچ

کاشت ایمپلنت به روش All On 4 | ایمپلنت بر پایه 4 پیچ

ایمپلنت All On 4  یا ایمپلنت بر پایه 4 پیچ یکی از روش های ایمپلنت تمام فک است که مختص افرادی است که در اثر عوامل مختلفی مانند افزایش سن، یا سوانح مختلف دندان های خود را به طور کامل از دست داده اند. در این مقاله طلوع دنت مرکز تخصصی ایمپلنت و دندانپزشکی زیبایی دارای بهترین متخصص ایمپلنت تهران به طور کامل مراحل کاشت ایمپلنت All On 4 به همراه مزایا و معایب و هزینه های آن را به طور کامل شرح می دهد.

مشاوره ایمپلنت از متخصص ایمپلنت در تهران

کاشت دندان به روش all-on-4 چیست؟

کاشت ایمپلنت به روش All-on-4 یک روش پیشرفته در زمینه ترمیم دندان ها است که توسط دندانپزشک معروف پرتغالی، دکتر پاولو مالو، توسعه یافته است. ایمپلنت بر پایه 4 پیچ برای برخی افراد مناسب است که تعداد زیادی از دندان‌ های خود را از دست داده‌ اند یا دچار مشکلات جدی دندانی هستند.

این تکنیک به این صورت است که در هر قوس تنها چهار پیچ کاشته می شود یعنی چهار ایمپلنت در هر فک (بالا یا پایین) به صورت زاویه دار قرار می‌ گیرند تا یک ساختار پایه برای ترمیم دندان‌ ها فراهم شود و بیشترین ثبات و استحکام در استخوان را داشته باشند.

در این روش به دلیل زاویه‌ دار بودن ایمپلنت‌ ها نیازی به جراحی پیوند استخوان نیست. بدین معنا که اگر استخوان کافی برای کاشت ایمپلنت استاندارد ندارید؛ با ایمپلنت جدید all on 4 می‌ توانید به سادگی مشکل خود را حل کنید.

این روش شاید با دندان های مصنوعی اشتباه گرفته شود اما در این روش دندان ها ثابت هستند و به صورت دائمی در محل خود قرار می گیرند. ضمن اینکه انجام این روش تنها در تخصص ایمپلنتولوژیست است و باید به گونه‌ ای در استخوان جایگذاری شوند که توانایی حمایت از پروتزهای  دندانی را داشته باشند.

ویژگی مهم کاشت دندان به روش all on 4

کاشت دندان به روش ایمپلنت بر پایه 4 پیچ برخی ویژگی‌ های مهم و منحصر به فرد دارد که آن را از سایر روش‌ های کاشت دندان متمایز می‌ کنند. در ادامه ویژگی های مهم ایمپلنت all on 4 آورده شده است:

کاهش تعداد ایمپلنت‌ ها: در این روش، در هر فک (بالا یا پایین) تنها چهار ایمپلنت دندان مورد نیاز است. این کاهش تعداد ایمپلنت‌ ها نه‌ تنها زمان درمان را کاهش می‌ دهد بلکه هزینه‌ ها را نیز کاهش می‌ دهد.

پیچیدگی کمتر در جراحی: ایمپلنت‌ ها با زاویه‌ های خاصی در استخوان جای گذاری می‌ شوند تا نیاز به جراحی پیچیده‌ کاهش یابد. این ویژگی باعث افزایش زمان بازگشت بیمار به حالت عادی می‌ شود.

ترمیم فوری: یکی از ویژگی های مهم درمان all on 4 کاهش مدت زمان درمان است. این تکنیک همانند روش ایمپلنت فوری در تهران که امروزه در بسیاری از مراکز مجهز در حال انجام شدن است بوده و برخی از بیمارانی که تمایل داشته باشند؛ می‌ توانند در همان روز جراحی ایمپلنت را داشته باشند و از پروتز موقت بهره‌ مند شوند.

یعنی اینکه 4 پایه ایمپلنت در یک روز برای شما قرار داده می شود و روکش ثابت و یکپارچه در همان جلسه قرار داده می شود. این ویژگی به بیماران این امکان را می‌ دهد که بدون مدت زمان طولانی، دارای دندان شوند.

استفاده بهینه از استخوان و عدم نیاز به پیوند استخوان: در تکنیک all on 4،  طراحی زاویه‌ های ایمپلنت‌ ها به گونه‌ ای است که حداقل آسیب به استخوان را دارد و توانایی استفاده بهینه از استخوان را فراهم می‌ کند. همچنین افراد را از انجام جراحی پیوند استخوان بی نیاز می کند.

پروتز دندان ثابت: با استفاده از این روش، بیماران به پروتز دندان ثابت دست می‌ یابند.

تفاوت کاشت دندان به روش all-on-۴ با ایمپلنت های قدیمی

تفاوت‌ های اصلی بین کاشت دندان به روش All-on-4 و روش‌ های قدیمی کاشت ایمپلنت، اغلب به موارد زیر بر می‌ گردد:

1- در روش‌ های سنتی و قدیمی کاشت ایمپلنت، ممکن است نیاز به تعداد زیادی ایمپلنت باشد که معمولاً برای هر دندان یک ایمپلنت لازم است؛ اما در حالی که در روش All-on-4، برای هر فک (بالا یا پایین) تنها چهار ایمپلنت استفاده می‌ شود.

2- در روش All-on-4 به دلیل کاشت تعداد کمتر ایمپلنت‌ ها و زمان کمتری که برای جراحی نیاز است؛ در نتیجه طول درمان کمتری نیز وجود دارد.

3- در روش All-on-4، برخی از بیماران می‌ توانند به سرعت و در همان روز از یک پروتز موقت استفاده کنند. این ویژگی به بیماران این امکان را می‌ دهد که بدون تاخیر طولانی از دندان جدید خود استفاده کنند.

4- به کار بردن پیچ ها در زوایای مختلف و خاص در روش All-on-4 باعث می‌ شود که استخوان از ایمپلنت ها بهینه‌ تر حمایت کند و پایداری استخوان افزایش می یابد و احتمال مشکلات استخوانی نیز کمتر می شود. همچنین به دلیل زاویه ۴۵ درجه ایمپلنت‌ های پشتی تراکم و حجم پایین استخوان مشکلی ایجاد نمی‌ کند.

5- به طور کلی، در این روش به دلیل استفاده از تعداد کمتر ایمپلنت و کاهش زمان درمان نسبت به روش‌ های قدیمی، در نتیجه با کاهش هزینه ها نیز مواجه هستیم.

6- این روش نسبت به روش های سنتی جراحی تهاجمی کمتری دارد که ممکن است برای بعضی بیماران مزیت محسوب شود. اگر برای جایگزینی کامل فک بالا یا پایین بخواهید از روش ایمپلنت قدیمی استفاده کنید؛ حداقل باید 6 تا 8 ایمپلنت نصب شود تا بتوان پل ثابت را روی آنها قرار داد.

تفاوت کاشت دندان به روش all-on-۴ با ایمپلنت های قدیمی

کاشت دندان به روش all-on-4 برای چه افرادی مناسب است؟

واجدین شرایط برای ایمپلنت All On 4 چه کسانی هستند؟ روش کاشت دندان به روش All-on-4 برای افرادی مناسب است که به دلیل از دست رفتن دندان‌ هایشان نیاز به جایگزینی برای آن ها دارند؛ و این روش ممکن است گزینه مناسبی برای آن ها باشد. به طور کلی ایمپلنت بر پایه 4 پیچ برای افرادی مناسب است که:

 1. به هر دلیلی مانند بیماری ها و مشکلات جدی دهانی، تخریب استخوان فک و لثه، تصادفات یا …  تعداد زیادی از دندان‌ های خود را از دست داده اند.
 2. به دلیل تعداد کمتر ایمپلنت‌ ها و مدت زمان کمتری که برای جراحی نیاز است؛ افرادی که می‌ خواهند زمان درمان را کاهش دهند این درمان می تواند گزینه ی مناسبی برای آن ها باشد.
 3. All-on-4 به دلیل اینکه پروتز دندان ثابت را برای افراد فراهم می‌ کند؛ به بسیاری از بیماران احساس راحتی و ثبات بیشتری نسبت به پروتزهای متحرک می‌ دهد.
 4. افرادی که به ترمیم فوری دندان‌ ها نیاز دارند.

مراحل کاشت دندان به روش all-on-4

کاشت دندان با استفاده از تکنیک All-on-4 به این صورت است که چهار پیچ ایمپلنت درون فک قرار داده می شود تا پروتز ثابت بر روی آن قرار گیرد. در زیر مراحل انجام ایمپلنت تمام فک به روش All On 4 توضیح داده شده است:

1- در ابتدا، پزشک متخصص اطمینان حاصل می‌ کند که شرایط فیزیکی و جسمانی برای اجرای این روش در فرد فراهم است یا خیر؟ این مرحله شامل موارد زیر می باشد:

 1. ارزیابی جزئیات فیزیکی
 2. علت از دست رفتن دندان‌ ها
 3. ارزیابی استخوان فک
 4. بررسی ساختار لثه 
 5. تعیین نیازها و انتظارات فرد

2- سپس با استفاده از فناوری‌ های تصویربرداری مثل رادیوگرافی و سی تی اسکن، تصاویر دقیق از فک و دهان گرفته می‌ شود. این تصاویر برای برنامه‌ ریزی دقیق موقعیت ایمپلنت‌ ها و دندان‌ های مصنوعی استفاده می‌ شود.

3- در روز جراحی، چهار ایمپلنت به زوایای خاص در موقعیت‌ های استراتژیک در فک بالا و پایین کاشته می‌ شوند. این پیچ ها به عنوان پایه‌ های نگهدارنده پروتز های مصنوعی عمل می‌ کنند.

4- پس از جراحی، یک پروتز موقت بر روی پایه ها نصب می‌ شود. این پروتز به بیمار این امکان را می‌ دهد که در طول فرآیند بهبود، از دندان موقت بهره‌ مند شوند.

5- پس از گذشت مدتی (معمولاً چند ماه) تا زمانی که استخوان به خوبی با ایمپلنت‌ ها متصل و یکپارچه شده باشند؛ پروتز دائمی ساخته و نصب می‌ شود. این پروتز دائمی ممکن است از مواد مانند پرسلن، فلز، یا ترکیبی از آنها تهیه شده باشد تا به شکل، اندازه و رنگ دندان‌ های طبیعی شما شبیه باشد.

6- بعد از اتمام درمان، پیگیری‌ های دوره‌ ای با دندانپزشک برای ارزیابی و نظارت بر وضعیت دندان‌ ها و ایمپلنت‌ ها انجام می‌ شود. نگهداری منظم و بهداشت دهانی از اهمیت بسزایی برخوردار است. هر مرحله از این فرآیند نیازمند همکاری بیمار با تیم درمانی است. مشاوره دقیق با دندانپزشک می‌ تواند به نتایج مطلوب و ماندگار تری منجر شود.

مزایا روش ایمپلنت all-on-۴

مزایای ایمپلنت تمام فک all-on-۴ زیاد است و به همین دلیل دندانپزشکان به افراد زیادی این روش کاشت دندان را پیشنهاد می‌ دهند. از مهم‌ ترین مزایای آن می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. اطمینان از دندان‌ های مصنوعی ثابت و جلوگیری از هر گونه عوارض پس از عمل، نقطه‌ ای حیاتی در این روش است.
 2. دندان‌ های جدید در یک جلسه و در عرض چند ساعت قرار داده می‌ شوند.
 3. برای ایمپلنت کل فک به‌ جای 8 ایمپلنت 4 ایمپلنت نصب می‌ شود. در نتیجه هزینه و آسیب در این تکنیک کمتر خواهد بود.
 4. این روش طبیعی‌ ترین روش برای جایگزینی دندان‌ های از دست‌ رفته است؛  در صورتی‌ که پروتز دندان مصنوعی این مزیت را ندارد.
 5. افرادی که تراکم استخوان کمی دارند؛ قبل از کاشت دندان نیاز به پیوند استخوان نخواهند داشت.
 6. مشکلات مربوط به پروتز دندان مصنوعی مانند ساییدگی، اصطکاک روی لثه‌ ها و مشکلات این‌ چنینی وجود نخواهد داشت.

مزایا روش ایمپلنت all-on-۴

معایب و عوارض روش ایمپلنت all-on-4

ایمپلنت all-on-۴ در کنار تمام مزایایی که دارد معایبی هم نیز دارد. البته این معایب در تمامی روش‌ های ایمپلنت از جمله ایمپلنت دیجیتال نیز ممکن است وجود داشته باشد مثلا برخی عوارض مانند قرمزی، تورم و کمی درد بعد از جراحی کاملا طبیعی بوده و پس از چند روز برطرف می‌ شود. مهم این است که اگر این علائم بهبود پیدا نکرد یا بدتر شد؛ حتما به دندانپزشک خود اطلاع دهید.

اما مهم‌ ترین معایب ایمپلنت مبتنی بر 4 پیچ این است که اگر دندانپزشک ایمپلنت‌ ها را به درستی در جای خود قرار ندهد؛ ممکن است باعث بروز مشکلاتی مانند موارد زیر شود:

 • دیده‌ شدن ایمپلنت در اطراف لثه ها
 • حجیم دیده‌ شدن دندان‌ ها 
 • مشکل در گفتار 
 • غیرطبیعی شدن دندان‌ ها
 • در برخی مواقع احتمال عفونت لثه

اگر ایمپلنت شما دچار عفونت شود؛ ممکن است دندانپزشک مجبور شود آن را کامل خارج کند.

مراقبت های بعد از کاشت دندان به روش all-on-4

پس از انجام عمل جراحی کاشت دندان به روش All-on-4، مراقبت‌ های مناسب و دقیق بسیار مهم است تا فرآیند بهبودی به درستی انجام شود و ایمپلنت های کاشته شده به درستی در دهان جای گیرند. در زیر توضیحاتی در مورد مراقبت‌ های پس از کاشت دندان به روش All-on-4 آورده شده است:

بعد از عمل جراحی، ممکن است خونریزی و تورم ایجاد شود که برای کاهش این  موارد استفاده از کمپرس یخ توصیه می شود.

 1. برای مراقبت از ایمپلنت باید به بهداشت دهان و دندان توجه زیادی داشته و روزانه مرتب از مسواک و نخ دندان استفاده کنید.
 2. هر چند وقت یک بار برای معاینه کلی به دندانپزشک مراجعه کرده تا احتمال عفونت ایمپلنت بررسی شود.
 3. مصرف دقیق داروهای تجویز شده توسط پزشک مانند ضد التهاب ها یا مسکن ها بسیار مهم است.
 4. در ایام اولیه پس از عمل جراحی، مصرف مایعات و غذاهای نرم می‌ تواند به بهبودی سریع تر شما کمک کند.
 5. از تماس مستقیم با منطقه کاشت خودداری کنید.
 6. پس از جراحی، تا زمانی که استخوان به خوبی با ایمپلنت‌ ها یکپارچه نشده است؛ از فشارها و استرس‌ های زیاد بر روی دندان‌ ها پرهیز کنید.

آیا کاشت دندان به روش all-on-4 درد دارد؟

پس از جراحی کاشت دندان به روش All-on-4، بعضی افراد ممکن است احساس کمی درد و ناراحتی کنند. این درد ممکن است در موارد زیر ایجاد شود:

 1. درد پس از کاشت ایمپلنت در محل جراحی
 2. لثه‌ ها پس از جراحی ممکن است دچار حساسیت شده، واکنش نشان دهند و ورم همراه با درد داشته باشند.
 3. برخی از افراد ممکن است به گرما یا سرما در محل جراحی حساسیت نشان دهند و احساس درد داشته باشند.

اما به طور کلی تا حد زیادی، میزان درد و ناراحتی پس از جراحی به عوامل مختلفی مانند آستانه درد هر فرد، مدیریت درد توسط پزشک، و پیروی از توصیه‌ های پزشک بستگی داشته باشد.

آیا کاشت دندان به روش all-on-4 درد دارد؟

کاشت دندان به روش all-on-۴ چقدر دوام دارد؟

دوام کاشت دندان به روش All-on-4 مستلزم عوامل متعددی است و مدت زمان دوام آن به عواملی مانند مراقبت مناسب، وضعیت استخوان، و نحوه زندگی فرد بستگی دارد. اما مهم ترین عواملی که بر دوام این نوع کاشت دندان تأثیر می‌ گذارند عبارتند از:

 1. اگر تراکم استخوان به خوبی حفظ شود، احتمال موفقیت و دوام افزایش می‌ یابد.
 2. مراقبت منظم و به موقع از دندان‌ ها و پروتزهای All-on-4 بسیار اهمیت دارد.
 3. وضعیت عمومی سلامت بدن و مدیریت بیماری‌ های مزمن مانند دیابت می‌ تواند بر دوام ایمپلنت‌ ها تأثیر بگذارد.
 4. فعالیت‌ هایی مانند ورزش و سبک زندگی سالم می‌ توانند به دوام ساختار دندان‌ ها و ایمپلنت‌ ها کمک کنند.
 5. نگهداری و تعمیرات به موقع می‌ تواند دوام کل ساختار ایمپلنت را تضمین کند.
 6. بازدیدهای دوره‌ ای توسط دندانپزشک به منظور ارزیابی و نظارت بر وضعیت دندان‌ ها و ایمپلنت‌ ها نیز حائز اهمیت است. 

آیا با وجود ایمپلنت all-on-۴ می توان از نخ دندان استفاده کرد؟

در صورتی که ایمپلنت‌ ها به روش All-on-4 به درستی توسط متخصص ایمپلنت جایگذاری شده باشند و پروتز دندان مناسبی روی آن ها نصب شده باشد؛ ایرادی ندارد و شما می‌ توانید همانند دندان های طبیعی از نخ دندان استفاده کنید.

استفاده از نخ دندان یک قسمت مهم از مراقبت‌ های بهداشت دهانی است که به حفظ سلامت لثه، کاهش خطر عفونت، و پیشگیری از تراکم غیرطبیعی بین دندان‌ ها کمک می‌ کند. با اینکه پروتز All-on-4 به صورت یک واحد ثابت به نظر می‌ رسد؛ اما شما می‌ توانید با مراقبت‌ های مناسب و با استفاده از نخ دندان، به نظافت و بهداشت دندان‌ ها و لثه‌ هایتان ادامه دهید.

میزان موفقیت روش ایمپلنت all-on-۴ چقدر است؟

درصد موفقیت این روش متاثر از عوامل مختلفی است و نتایج نهایی به ویژگی‌ های فردی مرتبط با هر بیمار و نیز تجربه و مهارت دندانپزشک و تیم درمانی بستگی دارد. اما به طور کلی، ایمپلنت‌ های All-on-4 به عنوان یک روش معتبر برای کاشت دندان با موفقیت شناخته شده‌ اند. در اکثر موارد، موفقیت All-on-4 به نسبت بالاست و بسیاری از بیماران توانسته‌ اند از این روش به خوبی بهره‌ مند شوند.

قیمت ایمپلنت all on 4

هزینه کاشت دندان به روش all-on-۴ متغیر است و بستگی به عوامل مختلفی دارد، از جمله:

 1. موقعیت جغرافیایی مطب پزشک
 2. میزان اعتبار و تخصص دندانپزشک
 3.  تعداد ایمپلنت‌ های مورد نیاز برای ایجاد ساختار All-on-4 
 4. موادی که در ساخت پروتز استفاده می‌ شود؛ مانند نوع دندان‌ ها و مواد پایه پروتز
 5. هزینه جراحی کاشت ایمپلنت‌ ها و ساختار All-on-4
 6. آزمایشات پیش از جراحی، شامل تصویربرداری مثل سی تی اسکن 
 7. مراقبت‌ های پس از عمل، اعم از بازدید های پزشک، تعویض و تعمیرات پروتز و هزینه‌ های دارویی.
 8.  ممکن است بیماری های فردی و پوشش بیمه نیز نقشی در هزینه‌ ها داشته باشند. 

در پایان

یکی از بدترین معضلاتی مربوط به ناحیه دهان، بی دندانی آن هم به طور کامل کامل یا تعداد زیاد می باشد. اما خوشبختانه امروزه با کمک ایمپلنت all on 4 با کمترین هزینه نسبت به سایر روش ها می توانید این مشکل را حل کنید. همچنین ایمپلنت all on 4 یک جایگزین مناسب برای دندان های مصنوعی می باشد تا بسیاری از مشکلات سابق این پروتزهای متحرک را تجربه نکنید. در این روش معمولا دو عدد ایمپلنت با سایز متوسط در قسمت جلو فک با استخوان کافی قرار داده می شود و دو عدد ایمپلنت به صورت زاویه دار معمولا 45 درجه در عقب فک در قسمت مناسب کاشت می شود.

صفحات مرتبط:

ایمپلنت دندان با بیمه در تهران

ایمپلنت دندان با بیمه در تهران

ایمپلنت دندان با بیمه در تهران تحت پوشش بیمه های مختلف به دو دسته بیمه پایه و بیمه تکمیلی تقسیم می‌ شود. بیمه‌ های پایه، مانند بیمه تامین اجتماعی، معمولاً…
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

null
موبایل:
null
تلفن:
null
اینستاگرام:
null
آدرس:
تهران، زعفرانیه
null
ساعات کاری:
ساعات اداری: ساعات 15 الی 20
فهرست