مزایای پروتز بر پایه ایمپلنت نسبت به پروتزهای متحرک

تا سال ها پیش و قبل از ابداع کاشت ایمپلنت دندان، تنها گزینه موجود برای جایگزینی دندان های از دست رفته؛ پروتز های متحرک یا همان دندان مصنوعی بود؛ اما امروزه پروتزهای پشتیبانی شده بر پایه ایمپلنت، یکی از روش های موفق کاشت دندان است که تا کنون نتایج موفقیت آمیزی برای بیماران به همراه داشته است. در این مطلب طلوع دنت دارای بهترین متخصص ایمپلنت در تهران، مزایای پروتز بر پایه ایمپلنت نسبت به پروتزهای متحرک را شرح می دهد.

مشاوره ایمپلنت دندان در تهران | طلوع دنت

تفاوت اوردنچر بر پایه ایمپلنت با دندان های مصنوعی سنتی؟

اوردنچرهای بر پایه ایمپلنت و دندان‌ های مصنوعی سنتی دارای تفاوت‌ های مهمی هستند. در ادامه طلوع  دنت مرکز تخصصی کاشت ایمپلنت دیجیتال در تهران به تفاوت پروتز های سنتی و پروتز های پشتیبانی شده با پایه ایمپلنت اشاره می‌ کند:

1- ثبات، پایداری و استحکام: پروتزهای متکی بر پایه ایمپلنت دقیقا شبیه دندان‌ های طبیعی مستقیماً به استخوان فک متصل می‌ شوند. این اتصال نشان دهنده ثبات بیشتر آنها است. به عبارت دیگر اوردنچرهای بر پایه ایمپلنت به استخوان فک پیچ می‌ شوند تا اوردنچرها استحکام و ثبات بسیار بالایی داشته باشند.

این باعث می‌ شود که فرد بتواند فعالیت‌ های روزمره خود را با اطمینان بیشتری انجام دهد؛ بدون اینکه نگران این باشد که پروتز حرکت کند یا از محل خود خارج شود. در حالی که دندان‌ های مصنوعی سنتی بر روی لثه فیکس می شوند و ممکن است به طور نسبی، ثبات کمتری داشته باشند.

2- راحتی در استفاده: اوردنچرهای بر پایه ایمپلنت به دلیل ثبات و استحکام بالا، به فرد احساس راحتی بیشتری می‌ دهند. این امر می‌ تواند فرآیند خوردن، گفتگو و خندیدن را راحت‌ تر کند. افرادی که از این روش برای جایگزینی دندان های خود استفاده کرده اند به راحتی می توانند غذاهای مورد علاقه خود هرچند که سفت و ترد باشد را بخورند.

استحکام پروتز های پشتیبانی شده با ایمپلنت در گفتار و بیان افراد نیز تاثیر مثبت دارد. در حالی که پروتزهای متکی بر پایه ایمپلنت از استحکام بالایی برخوردارند و شما می توانید به راحتی و با خیال راحت بدون استرس و نگرانی از حرکت پروتزها در میان جمع بخندید و صحبت کنید و غذا بخورید. از آنجا که پروتز های متکی بر ایمپلنت ثابت هستند و حرکت نمی کنند، خیلی کمتر از پروتزهای سنتی در معرض خطر شکستن یا آسیب دیدن هستند.

در مقابل، دندان‌ های مصنوعی سنتی ممکن است در برخی از مواقع حساسیت یا عدم راحتی را برای فرد ایجاد کنند و هنگام غذا خوردن یا صحبت کردن در دهان جابه جا شوند. پروتز های سنتی مستعد جابه‌ جایی و حرکت از موقعیت خود هستند که می‌ تواند در محیط های عمومی و هنگام صحبت یا غذا خوردن باعث خجالت فرد شود.

3- طول عمر: اوردنچرهای بر پایه ایمپلنت معمولاً دارای طول عمر بالاتری نسبت به دندان‌ های مصنوعی سنتی هستند. با توجه به اینکه ایمپلنت‌ ها به استخوان متصل می‌ شوند؛ ممکن است دهه‌ ها به عنوان یک راه حل پایدار استفاده شوند. در مقابل، دندان‌ های مصنوعی سنتی ممکن است نیاز به تعویض و تعمیرات مکرر داشته باشند.

4- حفظ استخوان و سلامت لثه (جلوگیری از آتروفی استخوان): استخوان فک اگر تحرک نداشته باشد منقبض می شود و این انقباض باعث تغییر در شکل و ظاهر فک می شود. یکی دیگر از مزایای مهم پروتز های پشتیبانی شده با ایمپلنت این است که پایه های تیتانیومی کاشته شده درون استخوان به دلیل تحریک و ادغام با استخوان فک از تحلیل و آتروفی استخوان فک جلوگیری می کند.

استفاده از اوردنچرهای بر پایه ایمپلنت می‌ تواند از تخریب استخوان فک جلوگیری کند. زیرا ایمپلنت‌ ها به عنوان یک استخوان مصنوعی عمل می‌ کنند و فشار را به استخوان انتقال می‌ دهند؛ در حالی که دندان‌ های مصنوعی سنتی این قابلیت را ندارند و ممکن است باعث تخریب استخوان شوند. همچنین ثبات و پایداری پروتز های متکی بر ایمپلنت از ساییده شدن پروتزها به لثه ها جلوگیری می کنند.

از آنجا که پروتزهای سنتی به استخوان فک متصل نمی شوند و روی لثه قرار می گیرند؛ استخوان فک به دلیل عدم تحریک که قبلاً توسط دندان های طبیعی ایجاد می شد؛ به مرور زمان شروع به از بین رفتن می کند. تغییر فرم فک و تنظیم مجدد پروتز ها نه تنها می تواند اذیت کننده باشد، بلکه به دلیل ایجاد چین و چروک و پیری زودرس صورت عوارض روحی و روانی برای فرد به همراه دارد.

تفاوت اوردنچر بر پایه ایمپلنت با دندان های مصنوعی سنتی؟

5- مراقبت آسان: نگهداری و تمیز کردن پروتزهای متکی بر ایمپلنت خیلی راحت تر از نگهداری پروتز های سنتی است. بعد از کاشت ایمپلنت دندان و نصب پروتزها می توان همانند دندان های طبیعی، ایمپلنت های دندان را با مسواک و نخ دندان تمیز کرد. اما مراقبت و تمیز کردن پروتزهای سنتی کمی دشواری است؛ زیرا فرد باید آن ها را از دهان خود خارج کند و با استفاده از محلول مخصوص اقدام به تمیز کردن آن ها کند.

6- ظاهرطبیعی تر: پروتزهای بر پایه ایمپلنت معمولاً بهتر با ظاهر طبیعی صورت تطابق پیدا می‌ کنند و این باعث می‌ شود که  ظاهر صورت و لبخند فرد بسیار طبیعی‌ تر و صحیح‌ تر به نظر آید.

در پایان

در این مطلب طلوع دنت مرکز تخصصی کاشت ایمپلنت فوری در تهران به معرفی تفاوت ها و مزایای پروتزهای پشتیبانی شده با پایه ایمپلنت، نسبت به پروتز های سنتی (مزایای پروتز بر پایه ایمپلنت نسبت به پروتزهای متحرک) پرداخت. به طور کلی پروتزهای بر پایه ایمپلنت نسبت به پروتزهای متحرک در موارد متعددی با یکدیگر تفاوت دارند از جمله: ثبات و استحکام، طول عمر و ماندگاری، راحتی و آسانی در استفاده، ظاهر زیبا و احساس طبیعی بودن، حفظ استخوان و … .

صفحات مرتبط:

ایمپلنت ارزان در تهران

ایمپلنت ارزان در تهران

ایمپلنت‌ ها هزینه‌ های مختلفی دارند و قیمت آن‌ ها به عوامل مختلفی مانند مکان جغرافیایی مطب، تجربه دندان‌ پزشک، نوع ایمپلنت و متریال‌ های استفاده شده؛ بستگی دارد. اما…
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

null
موبایل:
null
تلفن:
null
اینستاگرام:
null
آدرس:
تهران، زعفرانیه
null
ساعات کاری:
ساعات اداری: ساعات 15 الی 20
فهرست